Kitaplar

Hazar Sözlüğü

Paviç’in Hazar Sözlüğü’ne başladım. İlk baskı, dişi olanı. 1996 yılında İstanbul’da almıştım.. Okumak bu güne nasip oldu. Karmaşık ama muhteşem bir kitap, kitap’ın 112. sayfasını okumakta iken üst kattaki komşunun çocuğu keman etüd ediyordu. Yıllar önce statü olarak yazmıştım. “Yukarıdaki komşum yaylalar yaylaları söylüyor bebeğine, durup bitene kadar dinledim.” gibisinden. Şimdi o çocuk hesabıma göre yedi yaşında olmalıydı. Bunları düşünürken kitabın 112. sayfasını okuyordum.

Geçen diyolaglardan bir alıntı;

“Kimin kemana ihtiyacı olabilir ki? diye yineleniyor eşikte. ” Başka bir şey alın motorlu bir bisiklet ya da bir köpek satın alın ona.”….

“Haydi efendim küçük kızınız için başka bir mutluluk arayın. Bu çok ağır gelir onun için. Çok geç gelen bir mutluluk. Çok geç.” diye tekrarladı biber çorbası kokusunun geldiği eşikten ” kaç yaşında?” diye soruyor profesyonel bir tavırla.

Sonra kayboluyor ve çıkmak için hazırlandığını anlıyorum. Ona Gelsomina Mohoroviçi’n yaşını haykırıyorum . Yedi !! ….”

Bu kitapta içinde anlatılan öykülerde olduğu gibi özel bir şeyler var. Okursanız ne demek istediğimi muhakkak anlayacaksınız..

26.01.2015


Cehennem, Dan Brown.. Sonrasında Irvin Yalom, Adler, Nietzsche, Schopenhaeur, Murukami, Maalouf, Dante, Descartes, John Verdon, Stephan Hawkings, ve üç Kemal… 2015 yılı benim için face’de insanların yazdığı gürültüleri değil, kelimeleri gerçek kılan cümlelerin yılı olacak. Beynimi kakafoni ile değil Karajan’ın yönetiminde duyacağım Beethoven senfonileri ile süsleyeceğim 🙂

03.01.2015


Marka olan kitaptır, marka olan o kitabı yazandır, okuma zahmetine katlanan iştahlı okuyucudur.. Örneğin Yaşar Kemal çok önemlidir, onun kitabını kolunun altında taşıyan, otobüslerde okuyan bir insan bana gerçekten hava atar ve “son zamanlarda çok fazla kitap okumuyorsun İlknur” dedirtir.

22.12.2014


Tuhaflık para etmez, ilk kara kitapta bıraktıydım zatellerini, sonrasında “acaba?” dahi dedirtmedi.. Sen büyük bir yazar değilsin ve hiç olmadın Orhan Pamuk !! Sen sistemin kötücüllerindensin ve öyle kalacaksın..

Adana!!!!!

Yazarlarına, kitaplarına sahip çık, bol reklamlı, promosyonlu TUHAF’lıklara değil !

03.01.2015