İletişimi sekteye uğratan haller

İletşimi sekteye uğratan haller;

Karşılıklı Konuşmalarda, yazışmalarda aktarılan bilgiyi farklı anlamamıza sebep olabilecek aşamalar  aşağıdaki gibidir. Yazılı iletişim ile ilgili olan aşamalar kişisel tecrübelere dayanılarak eklendi. Tabi ki eksiklikler, fazlalıklar  olabilir, sizden de geri bildirim olursa çok sevinirim.

TÜM BU AŞAMALARI GÖZDEN GEÇİRMEDEN ÖNCE VARSAYIMIM “İLETİŞİM HALİNDE OLAN KİŞİLERİN KARŞI TARAFI ANLAMAK İÇİN ÇABA SARFETTİĞİ” yönündedir.

Hem yazılı, hem sözlü iletişimlerde karşı tarafından ne dediğine odaklanmak ve anlamaya çalışmak yerine çoğunlukla ona vereceğimiz cevabı kafamızda tasarlamakla meşgul oluruz. Algıda seçicilik de bu aşamaların her birinde zaten sürekli devrede olmaktadır.

“PERCEPTION IS REALITY” (Neyi algılayabiliyorsak, algılamayı seçiyorsak bize göre gerçek o olur. )

Karşılıklı Konuşmalarda  Sylviane Herpin’in belirlediği aşamalar;
1.Düşündüğün
2.Söylemek istedigin
3.Söyledigini sandigin
4.Söyledigin
5.Karsinizdakinin duymak istedigi
6.Duyduğu
7.Anlamak istedigi
8.Anladigini sandigi
9.Anladigi
( Sylviane Herpin)

Ayrıca kendimize dönük algılarımız ( bir arkadaşım ekledi)
1.Gerçek ben
2.Zannettigim ben
3.Olmak istedigim ben
4.Senin anladigin ben
5.Benim anladigim sen
6.Olmak istedigin sen
7.Zannettigin sen
8.Gerçek sen

Yazılı iletişime uyarlandığında;
1.Düşündüğün,
2.Yazmak istediğin, (İK)
3.Yazmak İSTEMEDİĞİN, (İK)
4.Yazabildiğin (düşünüleni yazıya aktarma kabiliyeti) (İK)
5.Yazdığını sandığın, (İK)
6.Yazdığın,
7.Karşımızdakinin duymak istediği,
8.Okuduğu, (İK)
9.OKUMAK İSTEMEDİĞİ,(İK)
10.Anlamak istediği,
11.Anlayabildiği ( yazan kişinin kullandığı dilden kaynaklı )(İK)
12.Anladığını sandığı,
13.Anladığı

Toplamda 21 aşama oldu.

BU DENLİ KAYBOLAN BİLGİNİN YOKLUĞUNDA HER ŞEY SİZİN/BENİM DÜŞÜNDÜĞÜMDEN ÇOK AMA ÇOK FARKLI OLABİLİR Mİ ACABA?

İletişimde söylemek istemek’ten itibaren bilgiyi deformasyona uğratan çarpıtan biz oluyoruz, bir de yazılı olarak bunu yapıyor isek bilgi aktarımı çok ciddi sekteye uğramaya başlıyor. Yazarken mimik, ses vurgusu, vücut dili, en önemlisi göz kontağı kullanılamııyor.

Konuşmak düşüncenin hızına yaklaşabiliyor, ancak yazarken bu pek mümkün olamıyor. Dilimizi çok güzel kullanabiliyor olsak da yazabilmek yazı dilini geliştirmekle mümkün olabilir, yani çoğu zaman farkında olmadan düşündüğünüzü daha özet anlatır, söyleyeceğinizi unutur, yazmak istediğinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz. Bu durumda düşüncelerimizi özet geçerek anlatabildiğimiz yazı dilinde bilginin en az yarısını BİLEREK İMHA EDİYORUZ. Yazarken azıcık da tembel olabiliriz. Mimikler kullanabilseydi, oturaklı uygun kelimenin bulunabilmesi için kafa patlatmaya gerek kalmazdı.

Tüm mimik, jest, düşüncelerimiz, karakterimiz ile bir bütünüz, kendi kimliğimizle özdeşleşen  bir dilimiz var aslında, parmak izi gibi. Aynı kelimeleri kullansak da, senin söyleme şeklin ile benim ki MODUMUZ AYNI olsa bile farklılaşmaktadır, bazıları argo konuşsa da onu o kadar güzel dengeler ve ifade eder ki, vurgusuyla ustadır ve asla incitmez. Ancak argo ve kaba sözler kişilik ile örtüşmüyorsa, ya da bu şekilde konuşmak kendine yakışmıyorsa, kısaca BECEREMİYORSA, bu kişinin kabalaştığını düşünür ve algılarız.

Kişisel iletişim ve konuşma şekli ADIMIZ gibi bizi diğerlerinden ayırır. Yazı dilinde bunu kaybediyoruz, kendi kişiliğimizden farklı sesler ulaştırıyoruz karşı tarafa, ancak bir yerde konuşan biz olmuyoruz, istesek de olamıyoruz çünkü karşımızdaki kişi göremediği için kafasında bir kişilik şekillendiriyor ve  kendisine göre bir kurgu yaratıyor.

Sanal ortamda hepimizin ileitşim halinde olduğumuz kişi tarafından yaratılmış bir sesi (voice) var, ya da kendi sesimizden ayrı arkadaşlarımız için ayırdığımız farklı ses tonları var, okurken bu sesleri duyuyoruz, ancak karşılıklı tanışmamış isek kendi kurgumuz olan ses ve mimiklerle iletişimi sürdürüyoruz.

Yazılı iletişimde, her irtibat için kendi kurgumuzla oluşturduğumuz ses ve kişilikle yazışıyoruz aslında, gerçekle değil. Bu nedenle çok yakın olduğumuz arkadaşlarımızla daha çok görüşmek, karşılıklı ya da telefonda konuşmak  kendi kendimize yarattığımız  kurguyu yıkacak ve kişinin kendisi ile igili gerçekten size göndermek İSTEDİĞİ/ÇALIŞTIĞI bilgi üzerinden iletişim devam edilebilecektir. Gelen bilgiyi doğru algılamak için çaba sarfetmek bu aşamadan itibaren tamamen sizin bileceğiniz bir şeydir.

22.03.2011

İlknur Kırbaş

Facebook‘un yayımlamış olduğu Facebook  Kuralları;

Diğer Şahısların Haklarını Koruma

Diğer şahısların haklarına saygı duymaktayız ve sizden de aynısını beklemekteyiz.

Facebook üzerinde başkalarına ait hakları ya da yasaları ihlal eden herhangi bir içerik paylaşmayacak veya BU TÜR EYLEMDE bulunmayacaksınız.

Bu Bildirim’i ihlal ettiğini düşünürsek, Facebook’ta paylaştığınız herhangi bir içeriği ya da bilgiyi kaldırabiliriz.

Size, fikri mülkiyet haklarınızı korumaya yardımcı olacak araçlar sunacağız. Daha fazla bilgi almak için Fikri Mülkiyet İhlali İddiaları Nasıl Bildirilir sayfamızı ziyaret edin.

Başka birisinin telif hakkını ihlal ettiği düşüncesiyle içeriğinizi silmemiz durumunda, söz konusu içeriğin yanlışlıkla silindiği kanısındaysanız, karara itiraz fırsatınız olacaktır.

Diğer kişilerin fikri mülkiyet haklarını sürekli ihlal ederseniz, hesabınızı uygun gördüğümüz takdirde kapatırız.

Telif haklarımızı veya ticari markalarımızı (Facebook ifadesi, Facebook ve F Logoları, FB, Face, Poke, Wall ve 32665 dahil) ya da karışıklığa yol açacak benzer markaları, yazılı iznimiz olmadan kullanmayacaksınız.

Diğer kullanıcılardan bilgi toplarsanız, şu koşullara uygun hareket edeceksiniz: Bilgi toplanan kişilerin rızasını alacak, bilgiyi toplayanın siz olduğunuzu (Facebook olmadığını) açıklayacak ve hangi bilgileri topladığınızı ve bunları nasıl kullanacağınızı açıklayan bir gizlilik ilkesi yayınlayacaksınız.

Facebook’ta kimsenin kimlik belgelerini ya da özel mali bilgilerini paylaşmayacaksınız.

Kendi rızaları olmaksızın, kullanıcı olmayan kimseleri etiketlemeyecek veya bu kimselere e-posta daveti göndermeyeceksiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s