İç Çatışmalar için kısa bir not

Aklından Bir Sayı Tut, John VerdonAlıntıdır ama çok önemlidir..

…………………………

“Gitmeden önce bir soru daha… Justin’e ‘iç çatışmalar’la ilgili konuşmasını söylediğini duydum. Bunun ne anlama geldiğini merak ediyorum.”

Mellery kaşlarını hafiften çatarak “Çok şey kaçırmadın,” dedi. “ Çatışma; bölünme bir şey içindeki ikilik anlamına gelir. İçimizdeki savaşları anlatmak için bu kelimeyi kullanıyorum.”

Jekyll ve Hayde gibi mi?”

“Evet ama bunun da ötesinde bir şey… İnsanların iç dünyaları çatışmalarla doludur. Bu biizm ilişkilerimizi şekillendirir, kızgınlık yaratır ve hayatlarımızı mahveder.”

“Bir örnek ver.”

“Yüzlerce örnek verebilirim. Mesela en büyük çatışma kendimizi görme şeklimiz ile başkalarını görme şeklimiz arasındadır. Örneğin, biz tratışıyor olsak ve sen bana bağırsan, bunun sebebinin senin öfkeni kontrol edememen olduğunu düşünürüm. Fakat ben sana bağırsam, bunun sebebini kendi öfke kontrolsüzlüğüm değil, senin kışkırtman olarak görürüm. Bağırmamım uygun bir tepki olacağı ve senden kaynaklanan bir şey…”

“İlginç.”

“İkimiz de benim sorunlarıma benim durumum, ama senin sorunlarına kişiliğinin sebep olduğunu düşünecek kadar köşeye sıkışmış görünüyoruz. Bu problem yaratıyor. Benim her şeyi kendi bildiğim gibi yapmak istemem mantıklı gibi görünürken, senin her şeyi bildiğin gibi yapmak istemen çocukça görünüyor. Ben daha iyi hissettiğim sen daha iyi davrandığın zaman daha iyi bir gün olacak. Ben her şeyi olduğu gibi görüyorum. Sen her şeyi mantığının çarpıttığı şekliyl egörüyorsun.”

“Anlıyorum.”

“Bu yalnızca bi rbaşlangıç, konunun yalnızca girişi.. Akıl ikilemler ve çelişkiler yığınıdır. Başkalarının güvenini kazanmak için yalan söyleriz. Gerçek kişiliğimizi bireylere yakınlaşmak için gizleriz. Mutluluğu yakalamak için, mutluluğu kaçıran tercihler yaparız. Haksız olduğumuz  zamanlarda haklı olduğumuzu göstermek için olağanüstü çaba gösteririz. “

Programın içeriğine kendisini kaptıran Mellery heves ve heyecanla anlatıyordu. Bu sıkıntılı durumun ortasında bile aklını buna verebiliyordu.

“Kişisel bir acı kaynağından bahsettiğin izlenimine kapıldım,” dedi Gurney, “genel durumlardan değil.”

Mellery yavaşça başını salladı. “ Bir bedende yaşayan iki insanın verdiğinden daha büyük acı olamaz.”

…………………..

Aklından Bir Sayı Tut,

John Verden

Sayfa 125-126

Leave a comment

Filed under AZICIK ELESTIRI, KONUK ODASI, YAZILARIM

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s